כתבות ועדכונים

כריתת פוליפים יעילה מכריתה מלאה של השקדים

כך עולה ממחקר חדש שבוצע בבית חולים 'דנה-דואק' לילדים שבמרכז הרפואי 'איכילוב' בתל-אביב

מחקר חדש שבוצע בבית חולים 'דנה-דואק' לילדים שבמרכז הרפואי 'איכילוב' שבתל-אביב מצא שבניגוד להמלצה בספרות הרפואית, ניתן בקרב ילדים שסובלים מהפרעה של דום נשימה בשינה, להסתפק בכריתה של האדנואידים (ה'שקד השלישי', 'פוליפים') בלבד ללא כריתה גם של השקדים כפי שמומלץ היום. תוצאות המחקר התפרסמו בכתב עת מוביל ברפואת שינה – Journal of Clinical Sleep Medicine.
ההמלצה בספרות הרפואית לילדים הסובלים מדום נשימה בשינה היא לכרות גם את השקדים וגם את האדנואידים באופן שגרתי. מטרת המחקר הייתה לבדוק האם אכן כריתת השקדים הכרחית בכל מקרה של דום נשימה בשינה בדרגה בינונית ומעלה או שניתן לפחות בחלק מהילדים להסתפק בכריתה רק של האדנואידים שמשמעותה ניתוח קטן בלבד עם הרבה פחות תחלואה וסיכון מופחת לילד.
במחקר, בראשותו של פרופ' יעקב סיון, מנהל מכון ריאות, טיפול נמרץ והמרכז לרפואת שינה בבית חולים וראש החוג לרפואת ילדים בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, שבו השתתפו גם ד"ר קרן ערמוני-דומני וד"ר אלעד דנה, נבדקו 515 ילדים שסבלו מדום נשימה בשינה שהוכח בבדיקת מעבדת שינה. במחקר שכלל מעקב מספר שנים לאחר הניתוח, נמצא שבילדים עם דום נשימה בדרגה בינונית ושהשקדים שלהם לא מאוד גדולים, ניתוח כריתת אדנואידים בלבד הביא לשיעורי החלמה שלא נפלו מאלו של כריתה משולבת של האדנואידים וגם של השקדים. גם בילדים עם שקדים גדולים ודום נשימה בשינה בדרגה חמורה, הייתה לניתוח כריתת אדנואידים בלבד, הצלחה רפואית, אם כי פחותה מכריתה משולבת של אדנואידים ושקדים.
כעת צופים שמסקנות המחקר החדש יובילו לייזום מחקרים בינלאומיים נוספים שיאששו את המסקנות ולמחשבה מחודשת בקרב הרופאים לגבי דרכי הטיפול לבעיה שכיחה זו. בכך יקטנו הסבל, משך האשפוז, הסיבוכים והעלויות בחלק מהילדים עם דום נשימה בשינה.