כתבות ועדכונים

שיטת טיפול חדשנית מסייעת בפתרון תפקוד לקוי של חצוצרת השמע

הפרוצדורה מתבצעת בהרדמה כללית ובמרבית המקרים זמן ההתאוששות קצר והמטופל נשלח לביתו לאחר כמה שעות
ילדים, אך גם מבוגרים רבים, סובלים מדלקות אוזניים חוזרות, הצטברות נוזלים, כאבים וירידה בשמיעה. חוסר אוורור באוזן התיכונה גורם לנוזלים ודלקות, אך במקרים חמורים יכול להגיע עד להיווצרות כולאסטאטומה, היכולה להתפשט עד למוח.
הפתרון המוכר היום הוא ניתוח השתלת כפתורים, אך לא תמיד הוא יכול לעזור היות והניתוח מטפל בתסמין (אוורור) ולא בשורש הבעיה (תפקוד לקוי של חצוצרת השמע). במקרה של תפקוד לקוי של חצוצרת השמע כפתור אינו יטפל בשורש הבעיה, אלא יפתור לזמן מה את חוסר האוורור והבעיה קרוב לוודאי תחזור.
מזה כמה שנים מבוצעת בעולם פרוצדורת ה-
BET (Balloon Eustachian Tuboplasty) בשיטה זעיר פולשנית באמצעותה מוחדר הקטטר. המטופל נמצא תחת הרדמה כללית, הרופא נעזר באנדוסקופ שמוחדר דרך האף ובעזרת כלי נוסף ( inserter) הוא מחדיר את הקטטר שבקצהו בלון אותו מנפחים למשך 2 דקות בלחץ מבוקר בתוך האוסטיום (פתח חצוצרת השמע). כשהושלמה הפתיחה, מרוקנים את הבלון מאויר והוא מוצא החוצה. במרבית המקרים זמן ההתאוששות קצר והמטופל נשלח לביתו לאחר כמה שעות.
עד כה בוצעו בעולם למעלה מ-40,000 פרוצדורות בהצלחה וללא סיבוכים. הבלון קטטר ושאר הציוד מיובא מחברת
Sppigel & Thiesחברה גרמנית בעלת ניסיון רב שנים בתחום אף, אוזן וגרון.
בתחילת שנת 2017 בוצעו לראשונה בישראל שלושה טיפולים בשיטה זו. הניתוחים נעשו על ידי דוקטור מאוריסיו כהן, יחד עם צוות רופאים נוספים ממחלקת א.א.ג במרכז הרפואי רמב"ם, וזאת בליווי נציג היבואנית, חברת תרופארם, ונציג היצרן. הניתוחים עברו בהצלחה רבה והמטופלים הרגישו טוב לאחר הטיפול.
מרכזים רפואיים נוספים מגלים כיום עניין בפרוצדורה ובחברה צופים שיחלו בפעילות בזמן הקרוב.
ניתוח זה ייחודי לחברת 'תרופארם', מאחר והיא מנגישה פתרון אמיתי המטפל בשורש הבעיה ולא בתסמין.
למידע נוסף: סופי רובין, מנהלת תחום ציוד רפואי מתקדם ומתכלה 054-6722069, 09-8922069 sofi@sarel.co.il

דילוג לתוכן