כתבות ועדכונים

לקראת כנס הרוקחים השנתי 2019

בית החולים ״זיו״ צפת החל בהיערכות לקראת כנס הרוקחים ה – 5 שיעסוק בחידושים ומגמות בפרמקולוגיה המודרנית. 

בסוף חודש אוקטובר 2018, נערך הכנס ה- 4 לרוקחים במלון הגושרים בצפון.

הכנס התקיים ביוזמה של פורום מנהלי בתי מרקחת של בתי החולים הכלליים בחסות ביה"ח "זיו" בצפת וארגון הרוקחים בשירות המדינה ובו נכחו רוקחים מחברת ׳שראל׳ ומבתי החולים בפריסה ארצית.

בכנס הוצגו טיפולים חדשים וגישות חדשות לטיפול במחלות שונות וכן עבודות של רוקחים מובילים שדנו בסוגיית מעורבות הרוקחים בטיפול התרופתי: כאשר הרוקח היה מעורב בתהליך הטיפול נמצא שיפור באיכות הטיפול, בטיחות הטיפול עלתה ונמנעו טעויות.

גם דו"ח מבקר המדינה מ-2017 קבע כי מערך הרוקחות, הוא אחד מהמרכיבים החיוניים במערכת הבריאות. הרוקחים הינם הגורם המקצועי אשר יכול להשפיע על מהות הטיפול, כמו כן, עבודת הרוקח הקליני, מהווה פתרון אופטימלי לשיפור איכות הטיפול בחולה, לצד חיסכון כספי. עבודות הוכיחו שעבודת צוות בין רופאים ורוקחים תורמת רבות להצלחת הטיפול.

משרד הבריאות רואה חשיבות רבה במעורבות הרוקח בטיפול התרופתי והגדיר אותו כחלק מהצוות המטפל. במסגרת זו, הוציא נהלים לתפקידים חדשים של הרוקח ביניהם: יעוץ תרופתי, יזום ומרשם רוקח.

היום מוטלת על הרוקחים אחריות גדולה מאוד במיוחד במוסדות הרפואיים, כך שהרוקח מעורב יותר ויותר בכל מה שקשור בתהליכי הטיפול, אחראי להכנות האספטיות והציטוטוקסיות של בית החולים, מעורב בכל המחקרים המתבצעים בבית החולים, אף מחקר לא יאושר בלי מעורבות רוקח וכל זאת תוך הקפדה לעבודה על פי נהלי משרד הבריאות.

בנוסף, הרוקח חבר במספר ועדות בכנסת אשר מחייבות נוכחותו ביניהן הלסנקי (ועדת ביקורת האחראית לכך שניסויים רפואיים יתבצעו בצורה אתית בהתאם למשפט הלאומי והבינלאומי), ועדת תרופות, ניהול סיכונים, החייאה, מניעת זיהומים ועוד. עם זאת, על אף האחריות המוטלת על כתפי הרוקחים וההשקעה למען שיפור איכות הטיפול בחולים, לא הוסיפו מספיק תקנים והרוקחים נתקלים בעומס אדיר תוך עבודה בתנאים קשים כאשר התגמול עומד על שכר מינימום ואילו שכר הרוקח בסקטור הפרטי, כפול משכר הרוקח בסקטור הממשלתי ועל כך התרעומת שהביעו הרוקחים בכנס.

הצפי, תוך חמש שנים באם לא יהיה שינוי דרסטי בתנאי השכר ומעמדו של הרוקח לא ישתנה, יקטן הביקוש למקצוע ובתי החולים יוותרו בחוסר ברוקחים. החוסר מורגש כבר היום ובא לידי ביטוי בקשוי הרב בגיוס רוקחים או מתמחים. מספר הנרשמים ללימודים בירידה כי כולם יודעים מהם תנאי השכר. בעבר מספר רוקחים התמודדו על משרה אחת, היום אין מתמודדים על המכרזים לתפקידי רוקחות. עתיד של מקצוע הרוקחות בבתי החולים בסכנה!

הר"י – ההסתדרות הרפואית, בפעם הראשונה שותפה למצוקה של מעמד הרוקח ומכירה בצורך הרוקח כפונקציה מקצועית לשיפור וייעול הטיפול הרפואי.

מג'ר, זוהיר פאראג', מנהל שירותי הרוקחות בבית החולים ״זיו״ צפת ויו"ר הכנס – "בהזדמנות זו אני רוצה להודות לכל אלה שנטלו חלק בכנס, במיוחד להנהלת בית החולים ״זיו״ צפת התומכת כל שנה בכנס ובשרותי הרוקחות של בית החולים, אני רואה בהגעתכם לכנס תרומה גדולה למקצוע הרוקחות כיון שכנסים כאלה מהווים כלי לקידום מקצוע הרוקחות בכלל והרוקחים בפרט.

בהצלחה בכנס הבא

דילוג לתוכן