כתבות ועדכונים

הקונגרס האירופי של מיקרוביולוגיה קלינית ומחלות זיהומיות ECCMID שנערך בחודש אפריל האחרון במדריד הציג מחקרים פורצי דרך וטכנולוגיות חדשות לזיהוי וטיפול מהיר בחיידקים ובווירוסים, גם כאלו שעמידים לאנטיביוטיקה, ובמניעת זיהומים בבתי חולים.

מלחמה בחיידקים ובווירוסים עולה מדרגה. מחלות זיהומיות, ויראליות או חיידקים מקבוצת האנרובקטריצה  סטרפטוקוקוס, דלקת בדרכי הנשימה, דלקת קרום המוח, מחלות מעיים זיהומיות מערכת  העיכול ומחלות מין הינם גורם מוביל של זיהומים פולשניים בבתי החולים ובקהילה ומהווים בעיה חמורה בשל היותם עמידים בד"כ לכמעט כל התכשירים האנטימיקרוביאליים, עובדה ההופכת את הטיפול בזיהומים הנגרמים לבעייתי ביותר

לזיהוי מהיר  ודיווח אמין של המצאות חיידקים אלו יש חשיבות עצומה הן לטיפול בחולה והן לקידום המאמץ הלאומי למניעת התפשטות חיידקים אלו.

בשנתיים האחרונות רוב שיטת  זיהוי החיידקים  היו נעשות בטכנולוגית אינקובציה לתרבית דם, ממצאים  חיוביים נזרעו על   צלחות קרקעי מזון  ולאחר שגדל החיידק הכניסו למכשיר  לזיהוי החיידקים תהליך שארך כ 48 שעות.

בטכנולוגיות לזיהוי בשיטה מולקולרית שבהן משתמשים כיום והוצגו בכנס כגון , TMA, RT PCR שבאמצעותן פועלים מכשירים מתקדמים ,כדוגמת מכשירים  ה BioFire – ,GENEXPERT יש אפשרות  לקבל תוצאת בדיקה בצורה  מהירה ובתוך שעה מרגע לקיחת הדגימה.

BioFire הוא מכשיר י לאבחון מחלות זיהומיות סינדרומיות, חדש יחסית. הוא פשוט, מהיר מקיף, יכול להשפיע על כל תחומי הטיפול בחולה ומספק  תוצאות מדויקות תוך כשעה בלבד. המכשיר יכול לזהות חיידקים ופתוגניים בפאנל בדיקות רחב ביותר כולל אפשרות לזיהום פטרייתי.

חשוב להבין כי זיהומים רבים הם עם סימנים ותסמינים דומים. אבל אבחון המחלה עד עתה הגביל את הבדיקה לזיהויים של הפתוגנים הנפוצים ביותר הקשורים בתסמונת קלינית. הדבר גרם לאי זיהויים של רוב הזיהומים, לירידה באיכות הבדיקה ולטיפול לקוי.

הגישה הסינדרומית של BioFire לאבחון מחלות זיהומיות משנה את כל זה. הגישה הסינדרומית היא שיטת אבחון מונעת סימפטומים המשלבת קיבוץ רחב של סיבות פתוגניות סבירות למבחן מהיר אחד. זה מאפשר לרופאים בפעם הראשונה, לבחור בקלות את התוצאה הנכונה. השיטה החדשנית  מובילה  את הענף באבחון מחלות מדבקות ומספקת פתרונות מולקולריים שמפחיתים את משך הזמן לקבלת תוצאות רפואיות, מעצימה את אנשי הרפואה ומאפשרת להם לקבל החלטות אבחון טובות יותר ובעלויות נמוכות יותר.

מכשירים מהדור הזה קיימים היום בשוק, המסוגלים לעשות בדיקות לוירוס שפעת, שעלת, הרפס 1+2 בתוך שעה מרגע הכנסת הדגימה עד לקבלת התוצאה.

לפרטים: כוכבה רוזליו,

מנהלת תחום מעבדות

טל: 054-6722008

דילוג לתוכן